Muzyka ponadczasowa.

Lata sześćdziesiątego ubiegłego stulecia to była właściwie dopiero zapowiedź tego co się dopiero w sferze muzyki wydarzyło w następnej dekadzie. Lata siedemdziesiąte to było apogeum, muzyka, którą wtedy stworzono jest ponadczasowa i będzie trwała zawsze. Wtedy rozwinęły swe skrzydła najwspanialsze zespoły zaczynające działalność w latach sześćdziesiątych, powstały największe płyty, wręcz pomniki tamtej wspaniałej epoki.

Na samym początku tamtej dekady Deep Purple nagrali słynną In Rock, która to płyta stała się klasyką rocka i tak już pozostanie po wsze czasy. Muzyka tam zawarta jest niesamowita, poraża swą ekspresją i mocą. To prawdziwy kawał surowego, gitarowego brzmienia popartego dźwiękami organów Hammonda. No i ten niesamowity głos Iana Gillana, który jest chyba najbardziej rozpoznawalnym wokalem na świecie.

To zresztą był dopiero początek triumfalnego pochodu Ciemnego Fioletu po rockowej scenie. Ich muzyka nabierała rozpędu, a ich talent wokalno – instrumentalno -kompozytorski zaowocował kilkudziesięcioma doskonałymi płytami. I trzeba wspomnieć jedno: nie nagrali ani jednej płyty słabej. W ich dyskografii są płyty dobre, bardzo dobre i doskonałe.